Belső Ellenőrzési Gyakorlati Kódex

Az Egyesült Királyság és Írország Belső Ellenőrzési Szövetsége 2020. január elején közétette a „Belső Ellenőrzési Gyakorlati Kódex” (Útmutató a hatékony Belső Ellenőrzéshez a magán- és a harmadik szektorban) című kiadványát (továbbiakban: Gyakorlati Kódex).


A Gyakorlati Kódex alapelveket fogalmaz meg 38 ajánlás formájában, amelyeket egy tizenkét hetes nyilvános konzultációs folyamat után fogalmaztak meg. A konzultáció során egy független bizottság számos érdekelt fél véleményét gyűjtötte össze, ideértve a Belső Ellenőrzés szakembereit, ügyvezetőket és független igazgatósági tagokat, szakmai szerveket, üzleti csoportokat és professzionális szolgáltató cégeket[1].
A Gyakorlati Kódex célja a Belső Ellenőrzés általános hatékonyságának és hatásának fokozása az Egyesült Királyság és Írország Belső Ellenőrzési Szövetsége (CIIA) keretein belül működő szervezetek tekintetében. A Gyakorlati Kódexben foglalt ajánlásokat olyan gyakorlati mércének szánta a CIIA, amellyel a szervezetek felmérhetik Belső Ellenőrzési funkciójukat.
A Gyakorlati Kódex elsősorban a Belső Ellenőrözési szervezetek vezetőinek, vállalatvezetőknek, független igazgatósági tagoknak, az Audit Bizottságok (és Felügyelő Bizottságok) tagjainak és a szabályozó testületek szól. De nem utolsó sorban a Belső Ellenőrzési szakma promotálását is támogatja, hasonlóan a pénzügyi szektorban már publikált Gyakorlati Kódexhez.
A Gyakorlati Kódex főleg a magán- és a harmadik szektorban működő szervezeteknek hasznos, ahol van Belső Ellenőrzési funkció és Audit Bizottság. Az ajánlás szerint a kódexet arányosan kell alkalmazni: azaz a kisebb szervezeteknek méretükre, kockázati profiljukra és belső szervezetükre, valamint működésük jellegére, hatályára és összetettségére tekintettel javasolt alkalmazniuk ezeket az alapelveket.
A Gyakorlati Kódex a következő területeket foglalja magába:

  1. I.A Belső Ellenőrzés szerepe és jogköre
  2. II.A Belső Ellenőrzés hatálya és prioritásai
  3. III.Jelentés az eredményekről
  4. IV.Együttműködés a kockázatkezeléssel, a megfeleltetési és pénzügyi funkciókkal
  5. V.Függetlenség és felhatalmazás
  6. VI.Erőforrások
  7. VII.Minőségbiztosítási és fejlesztési program
  8. VIII.Kapcsolat a szabályozókkal
  9. IX.Kapcsolat a Könyvvizsgálókkal

 
A Gyakorlati Kódexet a Belső Ellenőrzés Szakmai Gyakorlatának Keretrendszerével (IPPF) összhangban kell értelmezni.


A Gyakorlati Kódex ajánlásait a következő hivatkozáson lehet elérni: 

Gyakorlati Kódex összefoglaló

PDF

Közelgő események

2024 ápr. 25.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen
2024 ápr. 25.
16:30 - 17:00
BEMSZ Délután április
2024 ápr. 30.
16:30
Közszféra Állandó Bizottság online ülése
2024 máj. 07.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen
2024 máj. 15.
14:00 - 16:00
Minikonferencia
2024 máj. 15.
16:00
BEMSZ Közgyűlés
2024 máj. 16.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen

Partnereink