BEMSZ-KPMG CAE Klubot tartottunk, fókuszban a pandémia

2021 február 18-án tartottuk meg a belső ellenőrzési vezetőknek szóló exkluzív BEMSZ-KPMG CAE Klubjának soron következő online ülését, aminek fókuszában a COVID-19 pandémia üzletre, valamint a belső ellenőrzésre gyakorolt hatása volt.

A bevezető előadásokban a KPMG két előadója (Wieder Gergő és Németh Miklós) bemutatta, hogy a járvány gazdaságra gyakorolt hatása miben különbözött a korábbi válságok lefolyásától, következményeitől (pl.: árfolyamok, tőzsde, iparági eltérések). A bankszektor kihívásai között kiemelten érintettük a moratóriumot, piac és likviditási kockázatokat, az új, technikai feladatokhoz és az új környezethez való alkalmazkodást, továbbá a pandémia számviteli kihívásait (pl.: értékvesztés, osztalékpolitika, likviditás és kapott támogatások).

A Generali Belső Ellenőrzési Igazgatója Demjénné Gyöngy Judit előadásában bemutatta a társaság gazdasági teljesítményét, továbbá hogy miként alakította át a pandémia a belső ellenőrzés munkáját. Ennek megfelelően a kiemelt vizsgált területek közé került a tőkemenedzsment, a kiberkockázat, az ingatlan, a beszerzés és a robotizáció. A 2019-es kulcsember és BCP-DRP vizsgálatokhoz kapcsolódó intézkedési tervek 2020 évi lezárása során is figyelemmel kellett lenni az időközbeni hatásokra. 2021-ben a termékfejlesztés és termékmenedzsment, az átalakított értékesítési szervezet, az ügyféltájékoztatás kerül a vizsgálati fókuszba, de emellett a belső ellenőrzés egyéb tevékenységei közül kiemelésre kerültek a munkatársak oktatása, tréningek általi fejlesztése, valamint a helyzet miatt megnövekedett MNB-s és tulajdonosi adatszolgáltatások ellenőrzése.

Teveli Csaba a Fundamenta Belső Ellenőrzési Igazgatója előadásában kitért arra, hogy a kialakult helyzet következtében a vállalat milyen kulcsfontosságú egységeket, csapatokat hozott létre. Megalakult a pandémiás & krízis bizottság, egy olyan munkacsoportot, amely kifejezetten a home office témáival foglalkozik, valamint felépült egy távértékesítési metódus is. Ezen felül a helyzethez igazodva felülvizsgálásra került az MNB-s jelentésszolgáltatási folyamat, valamint az egyes intézkedéseket folyamatosan nyomon követik, lényeges az utókövetés kontrollja.

 

Bozóki Olga a Vodafone magyarországi szolgáltatóközpontjának Cyber Security Compliance Lead-je előadásában részletezte, hogy a járványt megelőző időszakban az ügyfélszolgálati terület esetében az adatok védelme érdekében egyáltalán nem volt lehetőség otthoni munkavégzésre, kizárólag az iroda épületéből, asztali gépekről. Az otthoni munkavégzésükkel az emelt szintű biztonsági védelemmel ellátott, fizikailag elkülönített terület hiánya és a monitorról való fotókészítés lehetősége került azonosításra, mint két fő kockázati elem. Ezek függvényében egyedi akciótervet és speciális otthoni munkavégzés szabályzatot állítottak össze. Mindezek mellett számos robotizálható, maszkolható folyamatot választottak ki a biztonságos munkafolyamatok érdekében.

A BEMSZ-KPMG CAE Klub következő programja várhatóan májusban kerül megrendezésre, a belső ellenőrzés és a digitalizáció témakörében. Amennyiben belső ellenőrzési vezetőként szívesen csatlakoznál a közösséghez és akár témavezetőként előadást is tartanál, kérjük jelezd ezt emailben Szabó Istvánnak (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.) legkésőbb március 31-ig.

 

Szabó István

BEMSZ elnökségi tag, KPMG

Közelgő események

2024 ápr. 25.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen
2024 ápr. 25.
16:30 - 17:00
BEMSZ Délután április
2024 ápr. 30.
16:30
Közszféra Állandó Bizottság online ülése
2024 máj. 07.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen
2024 máj. 15.
14:00 - 16:00
Minikonferencia
2024 máj. 15.
16:00
BEMSZ Közgyűlés
2024 máj. 16.
09:00 - 13:00
Gyakorlati szeminárium - Ágazatfüggetlen
2024 máj. 29.
16:30
Közszféra Állandó Bizottság online ülése

Partnereink